Doğru renk kombinasyonu seçmek bazen zorlu olabilir. Sizinle bu videoda, tasarım için en doğru renkler nasıl seçilir hakkında 5 ipucu paylaşacağım fakat öncesinde konuya girişi renk teorisiyle yapalım.

Videoyu oynat

Renk Teorisi

Tasarımda hayati rol oynayan renk teorisi, sanatçılar ve tasarımcılar tarafından onlarca yıldır kullanılmakta. Teori kelimesi gözünüzü korkutmasın, temel renk teorisi herkesin kolaylıkla öğrenebileceği ve uygulayabileceği bir bilgi.

Hepsinden önemlisi, sadece tasarım için değil, aynı zamanda kıyafetlerde mükemmel kombinler oluşturmak, evinizin bir odasını dekore etmek yada Instagram storylerinde en uyumlu renkler seçmek gibi hayatınızın her alanında kullanabilirsiniz. Renk teorisini iyi anlamak, renklerin sihirli dünyasını keşfederken yardımı çok büyük olacaktır.

Birincil Renkler

Okuldan hatırlayacağınız gibi tüm renkler, birincil renkler olan kırmızısarı ve mavi renklerin karışımından elde edilir.

İkincil Renkler

Birincil renkler birbirleriyle karıştırıldığında, ikincil renkler ortaya çıkar.
Yani, kırmızı ve sarıdan turuncu
Sarı ve maviden yeşil
Mavi ve kırmızının karışımından mor ortaya çıkar

Üçüncül Renkler

Altı ikincil renk karışıp üçüncül renkler ortaya çıktığında renk dünyanız genişleyecek ve nihayetinde bir renk çemberine sahip olacaksınız.

İlk renk diyagramı yine Newton tarafından tüm renklerin, beyaz merkezde olacak şekilde bir çember üzerine yerleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

Renk Armonileri

En güzel kombinasyonları oluşturmak için hangi renklerin karıştırılacağını bulmamıza yardımcı olur.

Renk armonileri fikri, yarattığınız kombinasyonun doğru miktarda kontrast ile mükemmel bir şekilde dengelenmesi temellidir. Amaç, çok mütevazı olmayan ama aynı zamanda dengeli bir tasarım yapmak.

Analog Renkler

Uyumlu bir renk armonisi elde etmenin bir yolu, renk tekerleğinde yan yana bulunan sarı, sarı-turuncu ve tutuncu yada mavi, lacivert ve mor gibi benzer renkleri kullanmaktır.

Analog renkler birbirine benzediği için sakinleştirici ve dingin bir his yaratır. Ancak tasarımınızın izleyiciyi uyutmaması için, siyah, beyaz veya gri renkleri dengeli bir kontrast yaratmak etmek için tasarımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı Renkler

Renk armonisi elde etmenin başka bir yolu da, renk çemberi üzerindeki zıt renkleri, örneğin turuncu ve mavi yada sarı ve mor gibi tamamlayıcı renkleri bir araya getirmektir. Maksimum kontrast, heyecan verici ve canlı bir tasarım için tamamlayıcı renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Ancak bu renkleri dengeli kullanmaya dikkat edin, aksi halde tasarımınız uyumsuz hale dönüşebilir.

Üç Renk Armonisi

Üç renk armonisi, renk çemberinin etrafında eşit aralıklarla yerleştirilmiş üç renkten oluştuğu için uygun bir şekilde adlandırılmıştır; renkler düz bir çizgi ile bağlandığında, bir üçgen oluştururlar.

Bu şemadaki üç rengi kullanarak güzel bir armoni yaratıp oldukça uyumlu bir sonuç alabilirsiniz. Fakat kabul edilebilir bir denge yakalamak için bir rengi daha dominant, kalan 2 rengi daha az kullanmaya dikkat edin. 

Çapraz Tamamlayıcı Renkler

Çapraz tamamlayıcı renkler biraz farkla normal tamamlayıcı renklere benziyor. Bu kombinasyonda ana bir renk seçilir ve daha sonra renk çemberinin karşısındaki iki renk tamamlayıcı olarak kullanılır.

Normal tamamlayıcı renklerin aksine 2 karşıt renk kullanıldığından bu armoninin daha yumuşak ve riski az olan tasarımlar için daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

Dört Renk Armonisi

Dört renk armonisini double tamamlayıcı renkler olarak da adlandırabiliriz. Tüm armonilerin en zenginidir çünkü iki tamamlayıcı renk yani dört renge sahiptir.

Bu armoninin bir biriyle uyumu biraz zordur; dört renk de eşit miktarlarda kullanılıyorsa, tasarım dengesiz görünebilir, bu nedenle renkleri baskın yada pasif hale getirmek için sadece bir rengi dominant olarak seçmekte fayda var.

Monokromatik Renkler

Monokromatik renkler, tek bir rengin açık ve doygun tonlarından oluşur. Birlikte kullanıldığında iyi uyum sağlar ve tasarımınızda temiz ve zarif bir etki yaratırlar. Monokromatik renkler özellikle mavi, yeşil ve sarı tonlarda göze daha güzel görünür.

Genel bir ruh hali yakalamak için kullanabilirsiniz. Ana renk, siyah, beyaz veya gri gibi nötr renkler ile entegre edilebilir. Bununla birlikte, bu renk armonisini kullanırken tasarımdaki en önemli unsurları vurgulamak zor olabilir.

Sıcak ve Soğuk Renkler

Renk çemberini bir çizgiyle ortadan ikiye bölerseniz, bir tarafta sıcak renkler ve diğer tarafta da soğuk renkleri görürsünüz. Soğuk renkleri; dinginlik, barış ve huzur, canlı renkleri ise; enerji, canlılık ve heyecan hissi uyandırmak için kullanabilirsiniz.

1- Doğru Renk Paletini Seçin

Doğru renk paletini seçerken, tasarımınızın hedefini ve kitlesini göz önünde bulundurun. Kurumsal bir kitle yada belirli bir sektör için gençlere uygun bir renk paleti seçmek, tasarımın mesajını etkileyebilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz sınırsız renk alternatifine sahipsiniz, sadece zamanınızı ayırdığınızdan ve hedef kitlesi için hangi rengin uygun olduğundan emin olun.

İnternette bulabileceğiniz birçok renk paleti web sitesi var. Aşağıda sevdiğim renk paleti web sitelerinin linklerini bulabilirsiniz.

Adobe Color (or Adobe Kuler): https://color.adobe.com/

Colour Lovers: http://www.colourlovers.com/

Color Supply: http://colorsupplyyy.com/app/

Color Palettes: http://colorpalettes.net/

Paletton:  http://paletton.com/

Coolors: https://coolors.co/

2- Renk Psikolojisi Kullanın

Birçok teknoloji markasının logolarının mavi olduğunu fark ettiniz mi? Zekayı, özgürlüğü, güveni ve ilerlemeyi sembolize etmek için bu pasif rengi kullanan Facebook, IBM, Intel, Twitter ve diğerlerini düşünün.

Renk psikolojisini anlamak, tasarımda ve yaşamda iletmek istediğiniz duyguları daha kolay yansıtmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, yaptığınız bir desen tasarımına göz atarken heyecanlanmasını veya enerjik hissetmesini istiyorsanız, kırmızı, sarı veya turuncu gibi cesur renkleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Ya da sakinleştirici bir etki için pastelleri yada doğadan ilham alan mavi ve yeşil renkleri deneyebilirsiniz.

3- Mood Board hazırlayın

Farklı renk paletlerini denemek için resimlerden, fotoğraflardan veya diğer markaların renk paletlerinden oluşan bir mood board yaratmanızı tavsiye ederim.

Renklerin başka yaratıcılar tarafından nasıl kullanıldığını görmek, markanızın çağrışım yaptığı duygular hakkında fikirler verecektir. Birçok tasarımcı özel durumlar dışında renk paleti için 60–30–10 kuralını; yani örnek olarak %60 turuncu,%30 mavi ve %10 yeşilden oluşan bir renk paleti seçmenizi tavsiye edecektir.

 

4- Her şey dengeyle ilgili

Renkler, izleyicinin tasarımlarınızı algılama şeklini derinden etkileyebilir.

Doğru renk paletini seçmek işinizin büyük bir bölümünü kapsayacağı için seçtiğiniz renklerin arasındaki ilişkiyi iyi anlamak ve uygun dengeyi yaratmak için kendinize şu soruları sorarak başlayın;

  • Aralarında yeterince kontrast var mı?
  • Her şey açık olarak tanımlanmış mı?
  • Seçtiğim renk paleti hangi duyguları tetikliyor?
  • Bir renk öteki renkleri nasıl etkiliyor?
  • Renk paleti içeriğe uygun mu?

Umarım sizlerle paylaştığımız bu bilgiler büyüleyici ve etkileyici renkler seçmenize yardımcı olur.

Bilgilerinizi Bırakın.Sizi Arayalım !