Basitçe anlatmak gerekirse, ICC profil, bir dijital cihazın çalıştığı renk uzayının belirleyerek, bu uzayda özelliklerinin doğru kullanılmasını sağlar. Her dijital makinenin kullandığı boya çeşitlerine (CMYK,O,B,G,R gibi) ve boya kuvvetlerine göre oluşturabilecekler renkler sınırlıdır. Bu renk ve ton sınırlamalarına “etkin renk gamutu” diyoruz.

ICC profil oluşturulurken en başta dijital baskı makinesinin kullanacağı çözünürlük ve baskı modları seçilir. Bunlardaki değişiklikler çıktıyı etkiler. Ardından seçilen yazım ayarları, doğru kağıt veya kumaş, boya kullanılarak linerizasyon tablosu basılır. Kurumadan sonra, yüksek kaliteli spectrofotometre ile bu tablo okutulur ve dijital baskı makinesi için linerizasyon tablosu oluşturulur. Sonra oluşturulan linerizasyon tablosu kullanılarak, ilgili renk değer gruplarının test baskıları yapılır. Yine kuruma sonrasında yüksek kaliteli spectorofotometre ile doğru ölçümler yapılır. Sonra bu ölçümler profil oluşturma yazılımı içinde analiz edilir ve hem ölçülen yama değerlerini hem de referans verisini değerlendiren bir süreçte doğru bir ICC profili üretilir. ICC profili oluşturma işlemine renk kalibrasyonu denilmektedir.

ICC profili; belirli yazıcı, kağıt türü (kumaş türü) , boya türü, yazdırma çözünürlüğü ve ortam ayarlarına özgüdür. Farklı marka kağıt veya boya aldığınızda hatta çözünürlük ayarlarını değiştirdiğinizde yazıcınız farklı renk davranışları sergileyecektir.

Bilgilerinizi Bırakın.Sizi Arayalım !